Pályázat

a Hungária Komondor Klub tenyésztési tanács tagi posztjára

Partizer Csaba vagyok, bronzkoszorús mester tenyésztő, kutyakiképző, csoport vezető oktató. Családommal Fejér megyében, Kulcs nevű községben élünk. 2006-ban vettük első komondorjainkat, 2007-ben alapítottuk feleségemmel Kara Ágnessel a Kulcsi Komisz komondor kennelt és ettől fogva vagyunk tagjai a Hungária Komondor Klubnak.

Hivatásom szerint is kutyakiképző vagyok, szolgálati és sport kutyák képzésével foglalkozom. Pálhalmai Büntetés Végrehajtási intézet hivatásos kiképzőjeként feladatom a BV intézetek kábítószer-kereső, járőr, nyomjárőr kutyáinak és vezetőinek kiképzése. Kuratóriumi tagja vagyok a Fejér Megyei Önkéntes Kutató Mentő Alapítványnak, elsődleges feladatom a halottkereső, személykereső, területkutató kutyák képzése, az alapítvány tagjainak és önkéntesek képzése, kutyás kutató-mentő feladatokra. Aktívan versenyzek német juhász kutyáimmal IGP versenyeken a legmagasabb szinteken.

Ugyan sok sikeres szolgálati és sport kutya született nálunk, de mindig elhivatottak voltunk a komondor tenyésztése, nemesítése felé. Nagyon sok nálunk született komondor bizonyított kiállításokon vagy akár pásztorkutya versenyeken. Úgy gondolom, hosszú évek óta egyik fajtameghatározó tenyészet a miénk. Talán ez annak is köszönhető, hogy elsődleges tenyészcélunk az egészséges, kiváló idegrendszerű, szép küllemű komondorok tenyésztése.
Kutyáink 90%-ban családokhoz kerülnek, családi kutyaként. Nagyon büszke vagyok arra, hogy ebben a feladatkörben szinte minden kutyánk helyt áll és a családok nagyon szeretik a Kulcsi Komisz komondorokat. Több hazai és külföldi komondortenyészet alaptenyészegyedei is a kennelünkből kerültek ki. Természetesen minden kezdő tenyésztőnek átadtuk a tapasztalatainkat és a megszerzett tudásunkat, ezzel segítve őket elindulni a tenyésztővé válás rögös útján. Véleményem szerint a komondor fajtát a családok menthetik meg, ezért nagyon fontos, hogy a komondor tenyésztése egy nagyon erős minőségi változáson menjen keresztül, nem elfeledve a múlt eredményeit és a fajta alapvető őrző pásztorkutyás tulajdonságait. Mivel több fajta tenyésztésében és kiképzésében vettem és veszek részt, látom, hogyan változnak és hogy lesznek sikeresek vagy éppen kevésbé sikeresek a gyorsan változó világunk miatt más kutyafajták. Ezen tapasztalatok is segítik a komondortenyészetünket, hogy egyre magasabb elvárásokkal mellett is sikeres legyen.

Nagyon örülök, hogy a fajtagondozó szervezetek is hasonlóképpen gondolkodnak, ezért bevezetésre került a kötelező csípő diszpláziaszűrés és átalakításra került a tenyészszemle bírálata is. Jó magam és feleségem minden HKK tenyészszemlén aktívan részt veszünk, én csinálom a kutyák “terheléses” vizsgálatát. Itt megjegyzem, hogy a vizsgálatok alatt mindig csak a szükséges minimum terhelést kapják tőlem a kutyák annak érdekében, hogy a szélsőséges viselkedési problémákat kiszűrjük. Nagyon megtisztelő feladat és nagyon tetszik, hogy sok kutyát testközelből is van lehetőségem megnézni, így friss képem van a jövő tenyészegyedeiről, ez nagy segítség mikor a saját párosításaimat tervezem.

A komondor törzskönyve nyitott lett, amire már régen vártunk. Így lehetőségük van a tenyésztőknek a “jó kutyákat” tenyésztésbe venni függetlenül, hogy van vagy nincs származási lapja. Nagy lehetőség lehet a fajtának. Tenyészszemléken több törzskönyv nélküli kutyát vizsgáltunk, eddigi tapasztalataim pozitívak! Hosszabb távon ezen kutyák bevonásától állományszinten javulást várok a szaporodási tulajdonságokban, remélhetőleg változatosabb genetikai állomány mellett. Meg kell említenem, hogy több foghiány és vékonyabb csontozat mellett, gyengébb szőrminőség és kisebb marmagasság várható. De még a mérleg így is pozitív!

A komondor fajta megőrzésében nagy segítségünkre lesz, ha sikerül a fajta belső értékeinek megőrzése, fejlesztése! Ezt elkerülni, elbagatellizálni nem lehet, mert akkor kudarcra vagyunk ítélve! Nagyon régóta támogatunk magyarországi gazdákat komondor kiskutyákkal, rengeteg tapasztalatot és kiváló kutyákat nyertünk a saját kis programunkkal. Ezért, ha visznek tőlünk tanyákra kutyákat, nagyon nagy számban megfelelnek az elvárásoknak a kutyáink. Pásztorkutyákról beszélünk a komondor pedig egy ősi magyar pásztorkutya fajta, ezt kell megőriznünk! Ez viszont nem működik pásztorok és juhok nélkül. Nem lehet úgy pásztorkutyát tenyészteni, hogy nem tesszük ki a komondort egy minimális, fajtaspecifikus szelekciónak!
Természetesen nem lehet minden komondortenyésztő juhász, én sem vagyok az!

A Hortobágyi Nemzeti Park lett a komondor génmegőrzéséért a felelős intézmény. Mondhatni a komondor bölcsője a Hortobágy! Itt szeretnék egy pásztorkutya programot megvalósítani, remélhetőleg a TT és a fajtagondozó szervezetek támogatásával. Cél az lenne, hogy egy olyan nagy értékű törzstenyészetet alakítsunk ki, ahol olyan kiskutyák születnek, amelyeknek a szülei bevált pásztorkutyák is. Ezen szaporulatokat, válogatott kiskutyákat kell felajánlani a tenyésztőinknek, hogy a tenyészetükben tudják javítani, megőrizni a komondor pásztorkutyás tulajdonságait! Ebben a programban nagyon szeretnék részt venni akár sikeres pályázatom esetén mint T.T tagja a HKK-nak, vagy mint egy nagy tapasztalatú komondor tenyésztő.

ui.:
Azon fajták, amelyek elszakadtak gyökereiktől, mind elbuktak az utóbbi 50 évben! Csak pár példa! Kaukázusi juhászkutya már nem pásztorkutya, egyre szorul vissza keletre míg újra vissza nem talál gyökereihez. Német juhászkutya fajta ketté szakadt, küllem vonala nyomorék, munka vonalát a feltörekvő malinois fajta háttérbe szorította. Komondor még komondor maradt, őrizzük meg!

Remélem elnyeri minél többetek támogatását pályázatom és támogattok, hogy hatékonyabban tudja dolgozni a fajta érdekében!

Partizer Csaba
Kulcsi Komisz Komondor kennel

Partizer Csaba pályázata a HKK Tenyésztési Tanács tagi posztjára
Népszerűsítsük a komondort!